سایت الکسا یکی از سرویس های خدماتی شرکت آمازون است. که در سال ۱۹۹۶ باهدف جمع‌آوری داده‌های اطلاعاتی ارزشمند و فروش این اطلاعات فعالیت خود را آغاز کرده است.و به عنوان پایگاهی برای رتبه بندی سایت ها از نظر تعداد بازدیدکنندگان و صفحات بازدید شده است. سایت alexa با در نظر گرفتن ملاک های آماری و محاسباتی مختلف، در نهایت سایت ها را رتبه‌بندی می‌کند. با آموزش صفر تا صد سایت الکسا ، ثبت سایت در الکسا ، آموزش نصب تولبار الکسا و آموزش کاهش رتبه الکسا با ما همراه باشید.

در حال حاضر این سایت در ردیف وب سایت‏ها‎ی مشهور جهان شناخته است. بطوری که ۳۰ میلیون سایت در آن رده بندی شده و میزان کاربرانی که از آن استفاده می‎کنند به ۹ میلیون نفر در هر ماه رسیده است. در واقع الکسا سایتی که در آن گردآوری اطلاعات ترافیک دیتا، در محیط اینترنت صورت می گیرد.

 قسمتی از اطلاعات این سایت بدون دریافت هزینه به کاربران ارائه می شود. از اینرو بسیاری از وبمسترها از طریق الکسا تعداد بازدیدهای سایت‏ خود را بررسی می‎کنند. 

رتبه بندی الکسا چیست؟

الکسا یک سیستم رتبه بندی است که سایت www.alexa.com ،که خود وابسته به www.amazon.com است آن را فراهم کرده است.الکسا شمار بازدیدهایی که ازسایت‌ها می‌شود را بررسی و آن را اعلام می کند.

این سایت برای محاسبه رنک یا امتیاز سایت شما،الگوریتم ساده ای دارد و بر پایه ی میزان ترافیک یا شمار بازدیدهای کاربرانی کار میکند که تولبار الکسا را دست کم به مدت سه ماه نصب کرده و از آن استفاده می کنند.

ترافیک وبسایت براساس عواملی مانند تعداد دسترسی به وبسایت و تعداد بازدید آن محاسبه می‌شود.

تعداد دست یافتن ، یعنی تعداد کاربران الکسا که ظرف یک روز ، از یک صفحه ی خاص دیدن کرده اند ، تعداد بازدید صفحه همان طور که اسمش پیداست ، نشان دهنده ی شمار کلی بازدید یک صفحه خاص(URL) توسط کاربران الکسا است.

نکته این است که اگر یک کاربر ظرف یک روز ، بارها از یک صفحه بازدید کند ، الکسا همه ی آنها را فقط یک بار حساب میکند. اولین گام ارزیابی برای رتبه بندی ، این است که ، تعداد دست یافتن به وب و تعداد بازدید صفحات تمام سایتهای موجود در الکسا ، به صورت روزانه محاسبه شود.

آیا تولبار الکسا اصلی‌ترین ملاک برای رتبه بندی سایت ها است؟

بهترین روش های سایت الکسا

طبق اعلام الکسا یکی از مهم‌ترین ملاک های آماری و اطلاعاتی برای رتبه‌بندی سایت ها تولبار الکسا است.

الکسا به همه دستگاه‌های متصل به اینترنت دسترسی ندارد تا بخواهد آمار دقیق از میزان بازدید ها را در دیتابیس اطلاعاتی خود داشته باشد. بلکه آمار خود را فقط از دستگاه‌های دریافت می‌کند که تولبار الکسا را نصب‌کرده باشند و باهر بازدید از یک سایت یک پالس را به الکسا ارسال کرده باشد و از رفتار این کاربران است که در مجموع الکسا اقدام به رتبه بندی سایت ها می‌کند.

با الکسا هرچه رتبه عددی شما پایین تر باشد(مثلا بین صدهزار،یا بهترازآن اگر جزو پنجاه هزارتای پربازدید باشید) بهتر است.بیشتر مردم معتقدند اگر بتوانید با کاهش رتبه الکسا بین صد هزارتای اول قرار بگیرید یعنی وبسایت شما ترافیک سنگینی دارد و بیشتر دیده می شود.

آیا رتبه الکسا مهم است؟

بسیاری از افراد بر این عقیده دارند که رتبه الکسا چندان مهم نیست و تأثیری در کسب کارشان ندارد. ولی برخلاف تصور این افراد باید بگویم یکی از ملاک های اصلی الکسا برای رتبه دهی به سایت ها آمار بازدید سایت است.

رتبه خوب با افزایش بازدید همراه است که باعث افزایش فروش و بهتر دیده شدن شما در بین رقبا می‌شود به همین خاطر می‌توان از آمار الکسا به عنوان ابزاری برای مقایسه میزان محبوبیت خود با رقبا بهره برد.

ترافیکی را که الکسا نشان میدهد، میتوان به عنوان یک ابزار هوشمند رقابتی به کار برد ولی باید این واقعیت را به یاد داشته باشید که اندازه ی نمونه ی مخاطبینش بسیار کوچک است.برای درک این نکته کافی است به وبسایت رقیب یا رقبای خود بروید و در قسمت “وبسایت ها را قیاس کن” نتیجه ی تلاشهای بازاریابی آنلاین خود را با نتایجی که رقبا به آن رسیده اند مقایسه کنید.

اگر به صفحه مربوط به آمار سایت الکسا alexa.com وارد شوید خواهید دید که ایران پنجمین کشور از نظر حجم بازدید کننده است که ۵ درصد از کل بازدید ها را به خود اختصاص داده و رتبه الکسا خود سایت الکسا در کشور ما ایران ۷۳۵ است. این یعنی ایرانی ها علاقه فراوانی به آمار و رتبه الکسا دارند.

الکسا

آموزش کار با سایت الکسا

ابتدا وارد سایت Alexa شوید و آدرس سایت مورد نظر خود را وارد کنید،.پس از واردکردن آدرس سایت نمای کلی و مشاهده آمار و ارقام نمایش و رتبه الکسا نمایش داده می شود.

بخش How polular

سایت الکسا

Alexa Traffic Ranks: اگر سایت مورد نظر در دارای رتبه الکسا پایین از صد هزار را در الکسا دارا باشد نمودار و جزئیات آن برای سایت در نمودار نمایش داده خواهد شد.

ولی اگر سایت دارای رتبه الکسا بعد (بیشتر) از صد هزار باشد نمودار خالی نمایش داده خواهد شد.

با توجه به نمودار می‌توانید میزان رشد یک سایت را در بازه زمانی سه ماهه بررسی کنید.

Global Rank: رتبه الکسا سایت را در بین کل سایت های موجود (رتبه جهانی) را نشان می‌دهد.

Rank in Iran: رتبه الکسا سایت را در بین کل سایت های موجود در کشور ایران را نمایش می‌دهد.

بخش Audience Geography

آموزش الکسا

در این قسمت می‌توانید مشاهده کنید که بیش‌ترین بازید کنندگان یک سایت از کدام کشور ها هستند. که به صورت درصدی نیز نمایش داده می‌شود. این قسمت زمانی بیش‌ترین کاربرد را دارد که سایت مورد نظر دارای رتبه الکسا پایین در رتبه جهانی و کشوری باشید.

بخش How engaged are visitors

افزایش رتبه الکسا

این قسمت حیاتی‌ترین اطلاعات درباره سئو یک سایت در اختیار شما قرار می‌دهد و این که کاربران و بازدیدکنندگان سایت شما به چه صورت با سایت شما ارتباط برقرار نموده‌اند.

Bounce Rate: نرخ خروج از سایت یا نرخ پرش زمانی به کار می‌رود که یک کاربر (بازدیدکننده) وارد یک صفحه از سایت شما شود و بدون وارد شدن به صفحه دیگری پس از مشاهده اولین صفحه از سایت شما خارج شود گفته می‌شود هر چه این میزان پایین تر باشد و بر رنک سایت شما تأثیری مثبتی خواهد داشت. شما سایت را باید به گونه طراحی کنید که کاربران ترغیب شوند که از صفحات دیگر سایت بازدید کنند. اگر درصد بانس ریت سایت شما کمتر باشد سایت شما رتبه بهتری در موتور های جستجو خواهد داشت.

Daily Pageviews per Visitor: میانگین آمار مربوط به تعداد صفحاتی از وب سایت را نشان می‌دهد که بازید کننده قبل از خروج از سایت مشاهده می‌کند هر میزان این عدد بالاتر باشد تأثیر بهتری بر سئو سایت خواهد داشت و بدین معنی است که کاربر قبل از خروج از سایت به طور میانگین چند صفحه از سایت را مشاهده کرده است.

Daily Time on Site: به متوسط مدت زمانی که بازدیدکنندگان در سایت شما بوده‌اند گفته می‌شود. و هر مدت این زمان بیشتر باشد برای سئو سایت شما مطلوب است. مدت زمان سپری‌شده کاربران در سایت یکی از عامل های مهم در رنک دهی موتور های جستجو است.

بخش Where do visitors come from

ترفند های الکسا

این بخش از سه قسمت تشکیل شده است که شامل موارد زیر هستند:

Search Traffic: این نمودار درصد بازدیدکنندگانی را نمایش می‌دهد که از طریق موتور های جستجو وارد سایت شما شده‌اند.

Top Keywords from Search Engines:در این قسمت ۵ کلمه کلیدی که بیش‌ترین بازدید را از طریق موتور های جستجو داشته‌اند را نمایش می‌دهد.

آموزش کامل الکسا

Upstream Sites: در این قسمت لیست از سایت های را نمایش می‌دهد که کاربران پیش از بازدید سایت مورد نظر شما از آن بازدید کرده‌اند. از طریق این قسمت می‌توانید مشاهده کنید که سایت مورد نظر از پاپ اپ برای بهبود رتبه الکسا خود استفاده کرده است یا نه.

بخش Where do visitors go next

صفر تا صد الکسا

برای نمایش این قسمت شما باید اکانت پرمیوم الکسا را تهیه کنید تا نمایش داده شود در این قسمت سایت های را نمایش می‌دهد که بازدیدکنندگان بعد از سایت شما به چه سایت های رجوع کرده‌اند.

بخش What sites link to

تاثیر تولبار در الکسا

این قسمت ۵ عدد از بهترین سایت های که به سایت شما لینک داده‌اند را نمایش می‌دهد. برای مشاهده جزئیات می‌تواند با خرید اکانت پرمیوم به این قسمت دسترسی کامل داشته باشد که اطلاعات فوق‌العاده ارزشمندی در اختیارتان قرار خواهد دارد با کمک این قسمت می‌توانید لینک های دریافتی رقبای خود را آنالیز کنید و استراتژی درستی در مقابل آن انتخاب کنید سبب بهبود alexa سایت خود شوید.

بخش What sites are related to

پاپ آپ در الکسا

در این قسمت سایت های مرتبط با حوزه کاری شما را نمایش می‌دهد.

بخش Where do visitors go on

کاهش رتبه الکسا

در این قسمت لیست ساب دامین ها و قسمت های که بازدید کل سایت بر آن تقسیم می‌شود را نمایش می‌دهد که سایت از چه ساب دامین های بازدید دارد.

بخش How fast does load

صفر تا صد سایت الکسا

در این قسمت سرعت بار گزاری سایت را نمایش می‌دهد. معمولاً سایت های وردپرسی در این قسمت رتبه خوبی به خاطر استفاده زیاد از css و js کسب نمی‌کنند.

بخش Where can I find more info about

کاهش رتبه الکسا

در این قسمت می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد کسب کار خود وارد کنید. قبلاً این قسمت رایگان بود که حدود ۵ سالی است که نیاز به تهیه اکانت پرمیوم است.

بخش Who visits

رتبه الکسا

در این قسمت اطلاعات جنسیتی، تحصیلات و از چه جایی یا محلی وارد سایت شما می‌شوند را مشاهده کنید.

ثبت سایت در الکسا

 الکسا بعنوان قویترین سایت رایگان در زمینه بررسی آمار بازدید در اینترنت شناخته میشود. جستجو در alexa و استفاده از آن این امکان را به شما میدهد تا رتبه بندی سایت های اینترنتی را براساس کلمه کلیدی، زمینه فعالیت و کشور بازدیدکنندگان آن بررسی کنید. توجه به این ارقام و میزان پیشرفت در آنها میتواند راهگشای مناسبی برای سنجش میزان موفقیت روش های بازاریابی و جذب بازدیدکننده باشد.

چرا سایت خود را در الکسا ثبت کنیم؟

معرفی خود بعنوان صاحب یک سایت و ثبت آن در alexa بر پایه پلن رایگان و عمومی امکانات زیر را به شما میدهد:
۱- امکان تعیین عنوان و توضیحات برای سایت، که در صفحه مربوط به سایت شما در الکسا نمایش داده خواهد شد.
۲- تعیین کشور هدف شما برای جذب بازدیدکننده و رتبه بندی سایت ثبت شده در آن کشور، در حالت عادی سایت الکسا با توجه به آمار بازدیدکنندگان، شما را در کشوری که بیشترین بازدیدکننده را از آن دارید رتبه بندی خواهد کرد.
۳- دسترسی به داشبورد جهت مشاهده آمار سایت، ساخت تولبار الکسا مخصوص سایت خود، مشاهده آمار دانلود تولبار و استفاده کاربران از آن.
۴- بررسی نظرات کاربران در مورد سایت شما در بخش Review و امکان پاسخ گویی به آنها.

علاوه بر موارد فوق که از نتایج ثبت سایت در alexa هستند، استفاده صحیح از هرکدام و بهره گیری از این امکانات موجب پیشرفت سریع تر سایت شما در مقایسه با رقبا و کسب رتبه های بهتر خواهد شد.

راهکار های کاهش رتبه الکسا

تولبار الکسا را نصب کنید و وب سایت خود را به عنوان صفحه خانگی ( Home Page ) قرار دهید.

ویدجت رتبه الکسا در سایت خود قرار دهید . این باعث خواهد شد تا اگر بازدیدکنندگان تولبار الکسا را نصب نکرده باشند اما روی آن کلیک کنند برای سیستم الکسا نقش نوارابزار را اجرا خواهد نمود.

دیگران را تشویق کنید تا از تولبار الکسا استفاده کنند، این روش باعث کاهش رتبه الکسا می‌شود.

اگر در یک شرکت یا کافی نت کار می کنید تولبار الکسا را روی همه مرورگر ها نصب کنید و سایت خود را به عنوان صفحه خانگی قرار دهید.

به دوستان خود بگویید تا در مورد سایت شما در سایت الکسا نظر دهند.

در مورد الکسا در سایت خود بنویسید. مدیران سایت ها و بلاگرها دوست دارند رتبه الکسای خود را بهبود بخشند. بنابراین با جستجو در اینترنت شما را خواهند یافت و بر روی لینک شما کلیک خواهند کرد .

کاری کنید تا آدرس سایت شما را در انجمن ها خودنمایی کند.مدیران وب سایت ها معمولا نوار ابزار الکسا را نصب شده دارند و آن ها با کلیک بر لینک شما باعث بهبهود رتبه شما خواهند شد.

مطالبی بنویسید که به وبمسترها مربوط باشد.این چون وبمسترها را شامل می شود و آن ها نیز تولبار الکسا را دارند نهایتا باعث بهتر شدن رتبه الکسای شما خواهد شد.

برخی از مدیران وب سایت ها پیشنهاد می دهند که کاربران سایت های شرق آسیا بزرگترین دارندگان نوارابزار الکسا هستند. خودتان با مراجعه به ۵۰۰ سایت برتر alexa این موضوع را قضاوت کنید .

یک قسمت ابزار وبمسترها در سایتتان بسازید.این یک روش  جذب کننده  برای وبمسترهایی است که معمولا سایت شما را بارها می بینند تا از ابزار سود ببرند. برای مثال ابزار سئو گزینه مناسبی است.

رتبه الکسا

یک Digg درست کنید و لینک مطالب خود را در آن قرار دهید. معمولا تعداد عظیمی از بازدیدکنندگان را به سایت شما می آورد و تاثیر محضی روی رتبه الکسا شما خواهند داشت.

از  تبلیغات پرداخت برای هر کلیک استفاده کنید. خریدن تبلیغات روی جستجوگرها مانند گوگل کمک خواهد کرد تا ترافیک را بیشتر کنید.

یک موضوع الکسا روی سایت خود ایجاد کنید و از آن برای اضافه کردن انواع خبرها و مقالات در مورد الکسا استفاده کنید. این اقدام به عنوان یک منبع ساده قابل دسترس برای وبمسترها یا جستجوگرهای تصادفی در موتورهای جستجو خواهد بود.

مطالب پربازدید خود را بهینه سازی کنید. تابحال یک مطلب همواره از موتورهای جستجو بازدید داشته است ؟ یک ابزار پایین مطالب اضافه کنید ، به الکسای خود لینک دهید یا از انتقال دهنده الکسا استفاده کنید.

در سایت ها و انجمن ها بنر یا لینک بخرید برای بازدید از سوی وبمسترها.یک نمایش خوب و برجسته تبلیغ ، مدیرانی را به سوی وب سایت شما تحریک می کند که میتوانند باعث ترقی چشمگیر رتبه شما شوند.

فرستنده های مطالب را استخدام کنید تا روی سایت شما مطلب بفرستند. در هرصورت امضاها در انجمن های مدیران یا ارتقا خاص مقالات در سایت شما تاثیر زیادی خواهند داشت.

به مدیران کافی نت ها پول بدهید تا تولبار الکسا را نصب کنند و سایت شما را به عنوان صفحه خانگی روی همه رایانه ها قرار دهند. شاید ترتیب دادن این کار مشکلی باشد و واقعا راه حل قابل دوامی نیست.

از فیسبوک و شبکه های اجتماعی دیگر استفاده کنید. از تصاویر مجازی جذاب استفاده کنید یا بنر ها و لینک ها تا دیگران را به آدرس الکسای خود منتقل کنید.

از سایتهای افزایش بازدید استفاده کنید.شاید اینها برای سایت های تازه کار مفید باشند. راحتترین کار برای سایت ها با بدترین رتبه همین است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید