تحلیل سایت الکسا و روش های کاهش رنک الکسا

الکسا

سایت الکسا یکی از سرویس های خدماتی شرکت آمازون است. که در سال ۱۹۹۶ باهدف جمع‌آوری داده‌های اطلاعاتی ارزشمند و فروش این اطلاعات فعالیت خود را آغاز کرده است. سایت الکسا به عنوان پایگاهی برای رتبه بندی سایت ها از نظر تعداد بازدیدکنندگان و صفحات بازدید شده است. نحوه محاسبه رتبه الکسا با در نظر گرفتن ملاک های آماری و محاسباتی مختلف، سایت ها را رتبه‌بندی می‌کند. در آموزش تحلیل سایت الکسا با رتبه الکسا، ثب سایت در الکسا و روش های کاهش رنک الکسا آشنا خواهید شد.

اگر به دنبال کاهش رنک الکسای سایت خود هستید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

در حال حاضر این سایت در ردیف وب سایت‏ها‎ی مشهور جهان شناخته است.
بطوری که ۳۰ میلیون سایت در آن رده بندی شده و میزان کاربرانی که از آن استفاده می‎کنند به ۹ میلیون نفر در هر ماه رسیده است.

در واقع الکسا سایتی است که در آن گردآوري اطلاعات ترافيک ديتا، در محيط اينترنت صورت می گیرد.

 قسمتی از اطلاعات این سایت بدون دریافت هزینه به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار داده می شود. بسیاری از وبمسترها از طریق الکسا تعداد بازدیدهای سایت‏ خود را بررسی می‎کنند. 

رتبه الکسا چیست؟

الکسا یک سامانه رتبه بندی است که خود وابسته به آمازون است. الکسا شمار بازدیدهایی که ازسایت‌ها می‌شود را بررسی و آن را اعلام می کند.

الگوریتم الکسا

این سایت برای محاسبه رنک یا امتیاز سایت شما،الگوریتم ساده ای دارد و بر پایه ی میزان ترافیک یا شمار بازدیدهای کاربرانی کار میکند که تولبار الکسا را دست کم به مدت سه ماه نصب کرده و از آن استفاده می کنند.

ترافیک وبسایت ها براساس عواملی مانند تعداد دسترسی به وبسایت و تعداد بازدید آن محاسبه می‌شود.

تعداد بازدید صفحه همان طور که اسمش پیداست، نشان دهنده ی شمار کلی بازدید یک صفحه خاص توسط کاربران الکسا است.

نکته این است که اگر یک کاربر ظرف یک روز ، بارها از یک صفحه بازدید کند ، الکسا همه ی آنها را فقط یک بار حساب میکند.
اولین گام ارزیابی برای رتبه بندی، تعداد بازدید صفحات تمام وب سایتهای موجود در الکسا، به صورت روزانه محاسبه می‌شود.

آیا تولبار الکسا اصلی‌ترین ملاک برای رتبه بندی سایت ها است؟

کاهش رنک الکسا

طبق اعلام الکسا یکی از مهم‌ترین ملاک های آماری و اطلاعاتی برای رتبه‌بندی سایت ها تولبار الکسا است.

الکسا به همه دستگاه‌های متصل به اینترنت دسترسی ندارد تا بخواهد آمار دقیق از میزان بازدید ها را در دیتابیس اطلاعاتی خود داشته باشد.
بلکه آمار خود را فقط از دستگاه‌های دریافت می‌کند که تولبار الکسا را نصب‌کرده باشند و باهر بازدید از یک سایت یک پالس را به الکسا ارسال کرده باشد و از رفتار این کاربران است که در مجموع الکسا اقدام به رتبه بندی سایت ها می‌کند.

با الکسا هرچه رتبه عددی شما پایین تر باشد(مثلا بین صدهزار،یا بهترازآن اگر جزو پنجاه هزارتای پربازدید باشید) بهتر است. بیشتر مردم معتقدند اگر بتوانید با کاهش رنک الکسا بین صد هزارتای اول قرار بگیرید یعنی وبسایت شما ترافیک سنگینی دارد و بیشتر دیده می شود.

دانلود تولبار الکسا

دانلود تولبار الکسا برای Chrome
دانلود تولبار الکسا برای Mozilla

رتبه الکسا چیست؟

بسیاری از افراد بر این عقیده دارند که کاهش رنک الکسا چندان مهم نیست و تأثیری در کسب کارشان ندارد.ولی برخلاف تصور این افراد باید بگویم یکی از ملاک های اصلی سایت الکسا برای رتبه دهی به سایت ها آمار بازدید سایت است.

رتبه خوب با افزایش بازدید همراه است که باعث افزایش فروش و بهتر دیده شدن شما در بین رقبا می‌شود به همین خاطر می‌توان از آمار الکسا به عنوان ابزاری برای مقایسه میزان محبوبیت خود با رقبا بهره برد.

ترافیکی را که الکسا نشان میدهد، میتوان به عنوان یک ابزار هوشمند رقابتی به کار برد ولی باید این واقعیت را به یاد داشته باشید که اندازه ی نمونه ی مخاطبینش بسیار کوچک است.
برای درک این نکته کافی است به وبسایت رقیب یا رقبای خود بروید و در قسمت “وبسایت ها را قیاس کن” نتیجه ی تلاشهای بازاریابی آنلاین خود را با نتایجی که رقبا به آن رسیده اند مقایسه کنید.

اگر به صفحه مربوط به آمار سایت الکسا وارد شوید خواهید دید که ایران پنجمین کشور از نظر حجم بازدید کننده است که ۵ درصد از کل بازدید ها را به خود اختصاص داده و رتبه الکسا خود سایت الکسا در کشور ما ایران ۷۳۵ است. این یعنی ایرانی ها علاقه فراوانی به آمار و رتبه الکسا دارند.

الکسا

تحلیل سایت الکسا

ابتدا وارد سایت Alexa شوید و آدرس سایت مورد نظر خود را وارد کنید. پس از واردکردن آدرس سایت نمای کلی و مشاهده آمار و ارقام نمایش و رتبه الکسا نمایش داده می شود.

بخش How polular

سایت الکسا

Alexa Traffic Ranks :
اگر سایت مورد نظر دارای رتبه الکسا پایین‌تر از صد هزار باشد جزئیات آن برای سایت در نمودار نمایش داده خواهد شد.

ولی اگر سایت دارای رتبه الکسا بالاتر از صد هزار باشد نمودار خالی نمایش داده خواهد شد.

با توجه به نمودار می‌توانید میزان رشد یک سایت را در بازه زمانی سه‌ماهه بررسی کنید.

Global Rank :
رتبه الکسا سایت را در بین کل سایت های موجود (رتبه جهانی) را نشان می‌دهد.

Rank in Iran :
رتبه الکسا سایت را در بین کل سایت های موجود در کشور ایران را نمایش می‌دهد.

بخش Audience Geography

آموزش الکسا

در این قسمت می‌توانید مشاهده کنید که بیش‌ترین بازید کنندگان یک سایت از کدام کشور ها هستند. که به صورت درصدی نیز نمایش داده می‌شود.
این قسمت زمانی بیش‌ترین کاربرد را دارد که سایت مورد نظر دارای رتبه alexa پایین در رتبه جهانی و کشوری باشید.

بخش How engaged are visitors

افزایش رتبه الکسا

این قسمت حیاتی‌ترین اطلاعات درباره سئو یک سایت در اختیار شما قرار می‌دهد و این که کاربران و بازدیدکنندگان سایت شما به چه صورت با سایت شما ارتباط برقرار نموده‌اند.

Bounce Rate

نرخ خروج از سایت یا نرخ پرش زمانی به کار می‌رود که یک کاربر (بازدیدکننده) وارد یک صفحه از سایت شما شود و بدون وارد شدن به صفحه دیگری پس از مشاهده اولین صفحه از سایت شما خارج شود گفته می‌شود هر چه این میزان پایین‌تر باشد و بر رنک سایت شما تأثیری مثبتی خواهد داشت.
شما سایت را باید به گونه طراحی کنید که کاربران ترغیب شوند که از صفحات دیگر سایت بازدید کنند. اگر درصد بانس ریت سایت شما کمتر باشد سایت شما رتبه بهتری در موتور های جستجو خواهد داشت.

Daily Pageviews per Visitor

میانگین آمار مربوط به تعداد صفحاتی از وب سایت را نشان می‌دهد که بازید کننده قبل از خروج از سایت مشاهده می‌کند.
هر میزان این عدد بالاتر باشد تأثیر بهتری بر سئو سایت خواهد داشت و بدین معنی است که کاربر قبل از خروج از سایت به طور میانگین چند صفحه از سایت را مشاهده کرده است.

Daily Time on Site

به متوسط مدت زمانی که بازدیدکنندگان در سایت شما بوده‌اند گفته می‌شود.هر مدت این زمان بیشتر باشد برای سئو سایت شما مطلوب است.
مدت زمان سپری‌شده کاربران در سایت یکی از عامل های مهم در رنک دهی موتور های جستجو است.

بخش Where do visitors come from

بهبود رتبه الکسا

این بخش از سه قسمت تشکیل شده است که شامل موارد زیر هستند:

Search Traffic :
این نمودار درصد بازدیدکنندگانی را نمایش می‌دهد که از طریق موتور های جستجو وارد سایت شما شده‌اند.

Top Keywords from Search Engines :
در این قسمت ۵ کلمه کلیدی که بیش‌ترین بازدید را از طریق موتور های جستجو داشته‌اند را نمایش می‌دهد.

آموزش کامل الکسا

Upstream Sites :
در این قسمت لیست، سایت های را نمایش می‌دهد که کاربران پیش از بازدید سایت شما از آن بازدید کرده‌اند.
از طریق این قسمت می‌توانید مشاهده کنید که سایت مورد نظر از پاپ اپ برای کاهش رنک الکسا خود استفاده کرده است یا نه.

بخش Where do visitors go next

صفر تا صد الکسا

برای نمایش این قسمت شما باید اکانت پرمیوم alexa را تهیه کنید تا نمایش داده شود.
در این قسمت سایت های را نمایش می‌دهد که بازدیدکنندگان بعد از سایت شما به چه سایت های رجوع کرده‌اند.

تاثیر تولبار در الکسا

این قسمت 5 عدد از بهترین سایت های که به سایت شما لینک داده‌اند را نمایش می‌دهد.
برای مشاهده جزئیات می‌تواند با خرید اکانت پرمیوم به این قسمت دسترسی کامل داشته باشد که اطلاعات فوق‌العاده ارزشمندی در اختیارتان قرار خواهد دارد با کمک این قسمت می‌توانید لینک های دریافتی رقبای خود را آنالیز کنید و استراتژی درستی در مقابل آن انتخاب کنید سبب کاهش رنک الکسا سایت خود شوید.

پاپ آپ در الکسا

در این قسمت سایت های مرتبط با حوزه کاری شما را نمایش می‌دهد.

بخش Where do visitors go on

کاهش رتبه الکسا

در این قسمت لیست ساب دامین ها و قسمت های که بازدید کل سایت بر آن تقسیم می‌شود را نمایش می‌دهد که سایت از چه ساب دامین های بازدید دارد.

بخش How fast does load

صفر تا صد سایت الکسا

در این قسمت سرعت بار گزاری سایت را نمایش می‌دهد.معمولاً سایت های وردپرسی در این قسمت رتبه خوبی به خاطر استفاده زیاد از css و js کسب نمی‌کنند.

بخش Where can I find more info about

کاهش رتبه الکسا

در این قسمت می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد کسب کار خود وارد کنید. قبلاً این قسمت رایگان بود که حدود 5 سالی است که نیاز به تهیه اکانت پرمیوم است.

بخش Who visits

رتبه الکسا

در این قسمت اطلاعات جنسیتی، تحصیلات و از چه جایی یا محلی وارد سایت شما می‌شوند را مشاهده کنید.

ثبت سایت در الکسا

الکسا بعنوان قویترین سایت رایگان در زمینه بررسی آمار بازدید در اینترنت شناخته می‌شود. جستجو در alexa و استفاده از آن این امکان را به شما میدهد تا رتبه بندی سایت های اینترنتی را براساس کلمه کلیدی،زمینه فعالیت و کشور بازدیدکننده آن بررسی کنید.
توجه به این ارقام و کاهش رنک الکسا میتواند راهگشای مناسبی برای سنجش میزان موفقیت روش های بازاریابی و جذب بازدیدکننده باشد.

بررسی ابزارهای سئوی الکسا

یکی از جذاب ترین قسمت های پنل کاربری الکسا، ابزارهای مربوط به سئو است.در منوی سئوی الکسا، ۵ ابزار کاربردی معرفی شده است که بررسی و مطالعه اطلاعات آن نقش بسیار مؤثری در بهبود جایگاه سایت خواهد داشت.
الکسا کلمات کلیدی ارگانیک و پولی را جداگانه بررسی کرده و آمارهای دقیقی در این باره میدهد. همچنین می آموزیم چگونه جایگاه هر صفحه را از نظر سئو و کلمات کلیدی به طور مجزا بررسی کنیم.

ثبت سایت در الکسا چه مزایای دارد؟

معرفی خود بعنوان صاحب یک سایت و ثبت آن در alexa بر پایه پلن رایگان و عمومی امکانات زیر را به شما میدهد:

۱- امکان تعیین عنوان و توضیحات برای سایت، که در صفحه مربوط به سایت شما در الکسا نمایش داده خواهد شد.
۲- تعیین کشور هدف شما برای جذب بازدیدکننده و رتبه بندی سایت ثبت شده در آن کشور، در حالت عادی سایت الکسا با توجه به آمار بازدیدکنندگان، شما را در کشوری که بیشترین بازدیدکننده را از آن دارید رتبه بندی خواهد کرد.
۳- دسترسی به داشبورد جهت مشاهده آمار سایت، ساخت تولبار alexa مخصوص سایت خود، مشاهده آمار دانلود تولبار و استفاده کاربران از آن.
۴- بررسی نظرات کاربران در مورد سایت شما در بخش Review و امکان پاسخ گویی به آنها.

علاوه بر موارد فوق که از نتایج ثبت سایت در alexa هستند، استفاده صحیح از هرکدام و بهره‌گیری از این امکانات موجب پیشرفت سریع تر سایت شما در مقایسه با رقبا و کسب رتبه های بهتر خواهد شد.

راهکار های کاهش رنک الکسا

محتوای جذاب و کاربر پسند تولید کنید

محتوایی تولید کنید که گیرا باشد و مرتباً به روز شود تا ارزش واقعی به مخاطبان شما ارائه دهد. محتوایی که از این ویژگی ها به دور باشد، در ایجاد مخاطبان و ترافیک بیشتر به خوبی عمل نخواهد کرد. وقتی خوانندگان منابع با ارزش و آموزنده ای را می یابند، آنها با محتوای شما درگیر می شوند و در شبکه های خود آن را به اشتراک می گذارند.

سئو سایت خود را بهبود ببخشید

سئو یک استراتژی بسیار مهم است که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. در واقع سئو تنها برای تبلیغات سایت و نمایان بودن آن نمی باشد بلکه بیشتر برای بهینه کردن سایت و بهبود تجربه ی کاربری مشتریانی است که از آن برای ارتباط با برند شما استفاده می کنند.

از کلمات کلیدی مناسب برای سایتتان استفاده کنید

کلمات کلیدی را پیدا کنید که بازدیدکنندگان را به سمت سایت شما سوق می دهد و سپس سایت خود را بر اساس آن ها بهینه‌سازی کنید. با کمی تحقیق در مورد کلمات کلیدی می توانید درک کنید که مخاطبان شما دقیقاً به دنبال چه هستند و چگونه می توانید محتوای خود را به آن ها مرتبط کنید.

همچنین با انجام دادن تحقیقات بیشتر برای کلمات کلیدی شما قادر خواهید بود که مناطق مناسب در سایت خود را برای قرار دادن کلمات کلیدی مورد نظر خود انتخاب کنید و از آن ها بیشترین سود را کسب کنید.

سایت های مرتبط بیشتری را برای به وب سایت خود لینک کنید

انجام این کار به موتورهای جستجو کمک می کند تا به وضوح جایگاه شما را مشخص کنند و همچنین باعث افزایش اعتماد و کیفیت سایت شما می شوند. به عبارت دیگر، لینکهای ورودی معتبر به خصوص از سمت سایت هایی که عملکرد خوبی دارند و معتبر هستند، به سایت شما اعتبار می دهد. البته انجام این کار باید با تولید محتوای جذاب همراه شود، چرا که اگر بازدیدکنندگان هدف نمی خواهند به سایتی با محتوای بی کیفیت هدایت شوند.

پیوندهای داخلی پیوندهایی هستند که از یک صفحه یا پست در سایت شما به صفحه دیگری منتهی می شوند و این لینک ها نیز مفید هستند زیرا بازدیدکنندگان از طریق آن ها به محتوای مختلف در سایتتان دسترسی پیدا خواهند کرد. با این حال ایجاد محتوای عالی و با کیفیت باید با یک استراتژی برای لینک های داخلی همراه شوند. بنابراین مطمئن شوید که محتوای تولید شده برای بازدیدکنندگان شما ارزش می آفریند.

۱۰ روش برای بهبود رنک الکسا

۱. تولبار الکسا را نصب کنید و وب سایت خود را به عنوان صفحه خانگی (Home Page) قرار دهید.

۲. ویدجت رتبه الکسا در سایت خود قرار دهید. این باعث خواهد شد تا اگر بازدیدکنندگان تولبار الکسا را نصب نکرده باشند اما روی آن کلیک کنند برای سامانه الکسا نقش نوارابزار را اجرا خواهد نمود.

۳. دیگران را تشویق کنید تا از تولبار الکسا استفاده کنند، این روش باعث کاهش رنک الکسا می‌شود.

۴. اگر در یک شرکت یا کافی نت کار می کنید تولبار الکسا را نصب کنید و سایت خود را به عنوان صفحه خانگی قرار دهید.

۵. به دوستان خود بگویید تا در مورد سایت شما در سایت alexa نظر دهند.

۶. در مورد الکسا در سایت خود بنویسید. مدیران سایت ها و بلاگرها دوست دارند رتبه الکسای خود را بهبود بخشند. بنابراین با جستجو در اینترنت شما را خواهند یافت و بر روی لینک شما کلیک خواهند کرد.

۷. کاری کنید تا آدرس سایت شما را در انجمن ها خودنمایی کند.مدیران وب سایت ها معمولا نوار ابزار alexa را نصب شده دارند و آن ها با کلیک بر لینک شما باعث بهبهود رتبه شما خواهند شد.

۸. مطالبی بنویسید که به وبمسترها مربوط باشد.این چون وبمسترها را شامل می شود و آن ها نیز تولبار الکسا را دارند نهایتا باعث کاهش رنک الکسا شما خواهد شد.

۹. برخی از مدیران وب سایت ها پیشنهاد می دهند که کاربران سایت های شرق آسیا بزرگترین دارندگان نوارابزار الکسا هستند.خودتان با مراجعه به ۵۰۰ سایت برتر alexa این موضوع را قضاوت کنید .

۱۰. یک قسمت ابزار وبمسترها در سایتتان بسازید. این یک روش  جذب کننده  برای وبمسترهایی است که معمولا سایت شما را بارها می بینند تا از ابزار سود ببرند. برای مثال ابزار سئو گزینه مناسبی است.

چگونه رتبه الکسا سایت ها را ببینیم؟

برای اینکه رتبه الکسا یک سایت را ببینید میتوانید وارد سایت الکسا به آدرس Alexa.com شوید و آدرس سایت مورد نظرتون را وارد کنید.

روش دیگه اینه که تولبار الکسا را از این آدرس http://alexa.com/toolbar نصب کنید.

با نصب تولبار الکسا از این پس، یک آیکون روی مرورگر شما اضافه می شود که با کلیک بروی آن رتبه سایت قابل مشاهده می باشد.

(پیشنهاد میکنم حتما تولبار alexa را برای کاهش رنک الکسا نصب کنید چون برای سایت شما تاثیر مثبت خواهد داشت.)

از فیسبوک و شبکه های اجتماعی دیگر استفاده کنید.از تصاویر مجازی جذاب استفاده کنید یا بنر ها و لینک ها تا دیگران را به آدرس الکسای خود منتقل کنید.

از سایتهای افزایش بازدید استفاده کنید.شاید اینها برای سایت های تازه کار مفید باشند. راحتترین کار برای سایت ها با بدترین رتبه همین است.

آرمان محمدی پور

بیش از 5 سال است که با وردپرس کار می کنم و در حوزه هایی چون سئو و محتوا سازی مطابق با الگوریتم های روز گوگل گام برداشتم و پس از آن شروع به یاد گیری روش های کسب درآمد آنلاین شدم به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دیجیتال مارکتینگ پرداختم. اکنون شروع به ساختن آموزش در تمامی زمینه های کسب و کار دیجیتال کرده ام و امید وارم این آموزش ها مورد قبول تمامی کاربران قرار گیرد.

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

  • سلام
   الکسا میتونه تاثیر داشته باشه اما با افزایش اعتبار شما و بالا تر بودن رتبه سایت شما از سایت های رقیب
   اما برای برخی از کاربران ممکنه اصلا رتبه الکسا بی تاثیر باشه …

لینک کوتاه:
0