با توجه به آنکه شرکت چینی هواوی روز پنج شنبه در فهرست سیاه تجارت با آمریکا قرار گرفت، حالا گوگل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است ، که قصد دارد ادامه همکاری و فعالیت خود را با این غول تکنولوژی بزرگ خاتمه بخشد.

براساس آخرین اخبار، به‌دنبال تصمیم دونالد ترامپ مبنی‌بر قراردادن هواوی در فهرست سیاه، گوگل نیز تصمیم گرفته فعالیت‌های تجاری خود را با این غول فناوری چینی در حوزه‌ی سخت‌افزار و نرم‌افزار و سرویس‌های فنی پایان دهد. 

چند روز قبل، رئیس‌جمهور آمریکا شرکت هواوی و شرکت‌های تابعه‌ی آن را در فهرست سیاه تجاری ایالات متحده قرار داد. موج تصمیم اخیر واشنگتن به گوگل نیز رسید. به‌گونه‌ای که ردموندی‌ها نیز قصد دارند همکاری تجاری خود را با شرکت بزرگ چینی هواوی قطع کنند.

حالا به نظر می‌رسد که شرکت‌های آمریکایی یکی پس از دیگری تصمیم گرفته‌اند طبق قوانین و مقررات محدودکننده جدیدی که دولت ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای آنها تعیین کرده است، عمل کرده.

به منظور جلوگیری از تحریم شدن و مشکلات مالی و حقوقی، روابط تجاری و همکاری‌های خود را با شرکت‌های چینی همچون هواوی که در فهرست سیاه و ممنوعه آمریکا قرار گرفته است، قطع کرده و یا به حالت تعلیق درآورند.

براساس اعلام سخن‌گوی گوگل، این شرکت مشغول بررسی تبعات تصمیم جدیدش است؛ هرچند جزئیات بیشتری درباره‌ی تصمیم جدید گوگل در دست نیست.

هواوی

اگر گوگل همکاری خود را با هواوی پایان دهد، غول فناوری چینی برای ادامه‌ی فعالیت‌های تجاری خود در خارج چین با مشکلی جدی رو‌به‌رو خواهد شد و دیگر نمی‌تواند گوشی‌های هوشمند اندرویدی را با سیستم‌عامل اندروید به‌روزرسانی کند.

آینده گوشی های هواوی

همچنین، نسخه‌‌های آتی گوشی‌های هوشمند هواوی با سیستم‌عامل اندروید نیز به اپلیکیشن‌های محبوبی مانند گوگل پلی‌استور و جیمیل و یوتیوب دسترسی نخواهند داشت. البته گوگل اعلام کرده دارندگان گوشی‌های کنونی اندرویدی می‌توانند به‌روزرسانی‌های منتشرشده‌ی گوگل برای سرویس‌های این شرکت را دریافت کنند. یکی از منابع آگاه درباره‌ی این موضوع اعلام کرد:

درصورت قطع همکاری گوگل با هواوی، این شرکت تنها می‌تواند از نسخه‌ی عمومی اندروید استفاده کند و نمی‌تواند به اپلیکیشن‌های اختصاصی و سرویس‌های گوگل دسترسی داشته باشد.

روز پنج‌شنبه، واشنگتن هواوی را در فهرست سیاه تجاری خود قرار داد و بلافاصله محدودیت‌هایی برای همکاری تجاری با این شرکت اعمال کرد.

تصمیم جدید ترامپ باعث می‌شود غول فناوری چینی برای همکاری با همتایان آمریکایی نیز با مشکل رو‌به‌رو شود. روز جمعه، اداره‌‌ی بازرگانی ایالات متحده اعلام کرد که احتمال دارد به‌منظور جلوگیری از وقفه در فعالیت شبکه‌ و تجهیزات موجود هواوی، برخی محدودیت‌ها علیه این شرکت کاهش پیدا کند. 

بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران بر این باورند که قطع همکاری گوگل با هواوی به معنای خداحافظی اجباری گوشی‌های هوشمند و محصولات این شرکت از سیستم عامل اندروید است. این امر بدون شک بدترین قسمت این ماجرا خواهد بود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید