ویروس کرونا، علائم آن و تاثیر هوا بر آن

دسته بندی ها : مجله فناوری برتر 28 فوریه 2020 آرمان محمدی پور 314 مشاهده
کرونا

نسل تازه‌ای از ویروس کرونا یا کرونا ویروس در منطقه‌ای از چین شیوع پیدا کرده که تا کنون جان بسیاری را گرفته است؛ تاثیر هوا بر کرونا چگونه خواهد بود؟ علائم ویروس کرونا چیست؟ مطالعه‌ی شیوع آنفلوانزا و ویروس‌های کرونای قبلی سرنخ‌هایی را درمورد این موضوع در اختیار ما می‌گذارد.

ویروس کرونا چیست؟

نسل تازه‌ای از ویروس کرونا یا کرونا ویروس در منطقه‌ای از چین شیوع پیدا کرده که تا کنون جان بسیاری را گرفته است.

به غیر از چین مواردی دیگری از ابتلا به این بیماری، که نام رسمی آن کُووید-۱۹ است، در چندین کشور، از جمله تایلند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، ایران، استرالیا و آمریکا هم مشاهده شده است.

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در حال بررسی این موضوع هستند که آیا بیماری جدید تهدیدی در سطح جهانی است و آیا سرعت و سهولت گسترش این بیماری در حدی است که اعلام وضعیت اضطراری و محدودیت سفرهای بین‌المللی را موجه جلوه دهد یا نه.

طبق داده‌های مرکز کنترل و پشگیری از بیماری‌های چین (سی‌سی‌دی‌سی)، ۴/۷ درصد از موارد بیماری حاد بوده است.

این نوع ویروس جزو خانواده بزرگی از ویروس‌هاست که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود.

سارس در سال ۲۰۰۲ در چین باعث ابتلای بیش از هشت‌هزار نفر و مرگ ۷۷۴ نفر از آنها در جهان شد.

موارد بیماری عمدتا در چین است و مرکز بیماری شهر ووهان با تقریبا ۹ میلیون نفر جمعیت بوده است. 

 شیوع آنفلوانزا
شیوع آنفلوانزا

علائم ویروس کرونا و راه‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

تا کنون هزاران نفر به این ویروس آلوده شده‌اند و افراد زیادی جان خود را از دست داده‌اند. در این بین تعدادی از افراد آلوده به این ویروس هم درمان شده‌اند. بیشترین میزان فراگیری ویروس در چین مشاهده شده اما موارد بسیار زیادی هم در کشورهای دیگر از جمله ایران دیده شده است.

با شناخت علائم ویروس کرونا و رعایت نکات بهداشتی ارائه شده از سوی سازمان بهداشت جهانی که در این مطلب به آن‌ها می‌پردازیم، از سلامت خود و دیگران محافظت کنید.

دستان خود را به طور مرتب بشویید

به طور منظم و با دقت دستان خود را با آب و صابون یا محلول ضدعفونی کننده حاوی الکل تمیز کنید.

چرا؟ شستن دست‌ها با آب و صابون یا محلول ضدعفونی کننده حاوی الکل، ویروس‌هایی را که ممکن است به دست‌های شما منتقل شده باشند، از بین می‌برد.

فاصله استاندارد با دیگران را رعایت کنید

با کسانی که سرفه یا عطسه می‌کنند، حداقل یک متر فاصله داشته باشید.

چرا؟ هنگام سرفه و عطسه قطرات ریزی از بینی و دهان افراد به بیرون پرتاب می‌شود. اگر شما به آن‌ها خیلی نزدیک باشید و فرد دیگر مبتلا به ویروس باشد، این ذرات ریز که حاوی ویروس COVID-19 هستند از طریق تنفس به بدن‌تان وارد می‌شوند.

از تماس دست‌ها با چشم‌ها، بینی و دهان خودداری کنید

از تماس دست‌ها با چشم، بینی و دهان بپرهیزید.

چرا؟ دست‌ها با سطوح مختلفی در تماس هستند و ممکن است ویروس را جذب کنند. زمانی که دست‌ها به ویروس آلوده شدند، به راحتی می‌توانند ویروس را به چشم‌ها، بینی و دهان انتقال دهند و از این طریق ویروس وارد بدن شما شده و شما را بیمار کند.

بهداشت تنفسی را تمرین کنید

مطمئن شوید که شما و اطرافیان‌تان بهداشت تنفسی را رعایت می‌کنند. بهداشت تنفسی به معنی پوشاندن دهان و بینی با داخل آرنج یا دستمال کاغذی هنگام عطسه و سرفه و دور انداختن دستمال به سرعت است.

چرا؟ قطرات ریزی که با عطسه و صرفه از دهان و بینی ما خارج می‌شوند، ویروس را گسترش می‌دهند. با رعایت نکات بهداشتی تنفسی، می‌توانید از اطرافیان خود در برابر ویروس‌هایی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونای جدید COVID-19 محافظت کنید.

تاثیر هوا بر کرونا

با گرم‌شدن نیمکره‌ی شمالی، شیوع ویروس کرونا جدید متوقف می‌شود؟ این مسئله به‌وسیله‌ی برخی از پژوهشگران پیشنهاد شده است و برخی از رهبران سیاسی جهان نظیر ترامپ نیز آن را تکرار می‌کنند، اما به‌سادگی نمی‌توان گفت که چنین چیزی رخ خواهد داد یا نه. ترودی لنگ از دانشگاه آکسفورد می‌گوید:

ما مطمئنا نمی‌دانیم. من همیشه از همکاران ویروس‌شناس دراین مورد سؤال می‌کنم و کسی نمی‌داند. بنابراین اینکه مردم می‌گویند هوا گرم خواهد شد و ویروس ناپدید می‌شود، تعمیم بیهوده‌ای است.

این پیش‌بینی اساسا همان چیزی است که ترامپ در تاریخ ۱۰ فوریه به آن اشاره کرد: «گرما این نوع ویروس را می‌کشد». بسیاری از مردم چنین فکر می‌کنند که با آمدن آوریل و شروع گرما تاثیر هوا بر کرونا باعث از بین رفتن ویروس می شود.
ترامپ تنها سیاستمداری نیست که چنین ادعایی را عنوان می‌کند.
مت هانکوک، وزیر بهداشت بریتانیا نیز هفته‌ی گذشته در مصاحبه با خبرنگار ITV گفت که امیدوار به کاهش سرعت شیوع کرونا است تا ویروس در فصل بهار و تابستان به بریتانیا برسد؛‌ زیرا در این زمان قدرت انتقال ویروس‌های خانواده‌ی کرونا ازجمله ویروس جدید کاهش پیدا می‌کند.

کرونا
ویروس کرونا

اینکه آیا ویروس کرونا که به‌سرعت درحال انتشار در سرتاسر جهان است، از فصل آنفلوانزا تبعیت می‌کند و با تاثیر هوا بر کرونا و رسیدن بهار علائم ویروس کرونا فروکش می‌کند یا نه، مشخص نیست و بسیاری از دانشمندان می‌گویند هنوز خیلی زود است که پیش‌بینی کنیم رفتار این ویروس خطرناک در آب و هوای گرم به چه صورت خواهد بود.

انواع کرونا ویروس‌ ها

ویروس‌ های زیادی در خانواده‌ی کروناویروس‌ها یا ویروس‌های کرونا وجود دارند، اما تنها ۷ مورد از آن‌ها انسان را بیمار می‌کنند. ۴ مورد از این ویروس‌ها موجب سرماخوردگی می‌شوند، درحالی‌که سایر موارد جدیدتر و کشنده‌تر هستند و تصور می‌شود ازطریق حیواناتی نظیر شترها و خفاش‌ها به انسان منتقل شده باشند. مقامات بهداشتی ویروس جدید را  SARS-CoV-2 و بیماری ناشی‌از آن را کووید۱۹ (COVID-19) نامیده‌اند. این چشم‌انداز که تابستان بتواند همه‌گیری را خاموش کند، وسوسه‌انگیز است.

ویروس‌هایی که موجب آنفلوانزا یا سرماخوردگی‌های کرونا ویروسی خفیف‌تر می‌شوند، معمولا در ماه‌های گرم‌تر فروکش می‌کنند زیرا از ویروس‌های فصلی هستند. اما اینکه آیا تاثیر هوا بر کرونا SARS-CoV-2 نیز همان‌گونه خواهد بود یا نه، اصلا مشخص نیست. پژوهشگرانی که درحال مطالعه‌ی این بیماری هستند، می‌گویند برای پیش‌بینی چگونگی رفتار ویروس با تغییر وضعیت هوا خیلی زود است.

 استوارت وستون از دانشکده‌ی پزشکی مریلند می‌گوید:

من امیدوارم این ویروس نیز حالت فصلی داشته باشد اما دانستن این موضوع سخت است.

تصور می‌شود که این ویروس کرونا جدید بتواند تا ۴ روز روی سطوح باقی بماند. برخی از پژوهشگران ازجمله پل هانتر از دانشگاه آنجلیای شرقی فکر می‌کنند که ویروس کرونای جدید در شرایط گرم نمی‌تواند به‌مدت زیادی در خارج از بدن میزبان باقی بماند.

هانتر می‌گوید:

یک سناریوی شدید این است که ویروس در تابستان خودبه‌خود از بین برود. سناریوی شدید دیگر آن است که ویروس در تابستان کم شود اما دوباره در زمستان برگردد و به چیزی تبدیل شود که ما آن را آندمیک (بومی) می‌نامیم که در آن ویروس می‌تواند در هرجایی منتشر شود.

اما اگر ویروس در شرایط گرم‌تر قدرت عفونی‌کردن کمتری داشته باشد، احتمال زیادی وجود دارد که با سرد شدن هوا در نیمکره‌ی جنوبی شیوع پیدا کند. دیوید هیمان از دانشکده‌ی بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن که در سال ۲۰۰۳ هدایت پاسخ جهانی در برابر شیوع سارس را برعهده داشت، خاطرنشان می‌کند که ویروس کرونای عامل مرس در ماه اوت و زمانی‌که هوا بسیار گرم بود در عربستان سعودی منتشر شد. او در رابطه با تاثیر هوا بر کرونا می‌گوید:

این ویروس‌ها قطعا می‌توانند در جریان فصول گرم گسترش یابند.

علائم ویروس کرونا
کرونا

شیوع آنفلوانزا

در ابتدایی‌ترین سطح، می‌توانید ویروس‌های آنفلوانزا و کرونا را به‌عنوان مجموعه‌ای از پروتئین‌ها و لیپیدها تصور کنید.  آن‌ها ازطریق تماس فیزیکی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند اما می‌توانند روی سطوح سخت  یا در قطرات تنفسی (سرفه و عطسه) فرد بیمار نیز وجود داشته باشند.
وقتی ویروس از بدن میزبان خارج می‌شود، نیروهای خارجی موجب تخریب آن می‌شوند. برای مثال الکل موجود در ضدعفونی‌کننده‌های دست این پروتئین‌ها و لیپیدها را شکسته و موجب ناپایداری ویروس می‌شود.

تصور می‌شود یکی از دلایلی که شیوع آنفلوانزا در تابستان کمتر می‌شود، این است که افراد زمانی کمتری را با هم در فضاهای محصور می‌گذارنند.
جان ادموندز که در دانشکده‌ی بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن مشغول پژوهش است، می‌گوید که این موضوع می‌تواند با تعطیلی مدارس ارتباط داشته باشد. کودکان در انتشار آنفلوانزا نقش بیشتری دارند زیرا نسبت‌به افراد بزرگسال مصونیت کمتری دربرابر سویه‌های آنفلوانزا دارند. افراد بزرگسال درمعرض سویه‌های زیادی از این ویروس قرار گرفته‌اند. البته این مورد برای ویروس کرونا جدید صدق نمی‌کند و تا به امروز موارد کمتری در افراد جوان‌تر گزارش شده، هرچند این امر شاید صرفا بدین خاطر است که احتمال بیمارشدن شدید خردسالان پایین‌تر است.

ویروس‌ها فصلی

پژوهش دراین‌زمینه که چرا برخی ویروس‌ها فصلی هستند، عمدتا پیرامون ویروس‌هایی متمرکز شده است که موجب آنفلوانزا می‌شوند. فصل آنفلوانزا معمولا از ماه اکتبر تا آوریل یا مارس طول می‌کشد.
دانشمندان تئوری‌های مختلفی برای این پدیده ارائه می‌دهند. برخی چنین پیشنهاد می‌کنند که علت آن است که چون در فصل سرد افراد برای فرار از سرما در فضاهای بسته در کنار هم جمع می‌شوند، احتمال انتقال انسان به انسان بیشتر می‌شود.
پژوهشگران برای درک این مسئله که چرا در عرض‌های جغرافیایی شمالی در جریان فصل زمستان افزایشی در شیوع می‌بینند، چگونگی شیوع ویروس را در سطوح دمایی و رطوبت مختلف مورد بررسی قرار دادند. پژوهش‌های نسبتا جدید نیز نشان داده‌اند که هوای سرد و خشک ممکن است به ویروس‌ها کمک کند تا در هوا سالم بمانند یا تا مسافت‌های طولانی جا‌به‌جا شوند.

شرایط محیطی انتقال ویروس

یکی از اولین مطالعات که در زمینه‌ی نحوه‌ی تأثیر شرایط محیطی روی انتقال ویروس انجام شد، در سال ۲۰۰۷ منتشر شد و در آن چگونگی شیوع ویروس آنفلوانزا در خوکچه‌های هندی عفونی‌شده در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گرفت. درجه حرارت بالا و مخصوصا رطوبت بالا موجب کاهش شیوع آنفلوانزا شد و در سطوح رطوبت بسیار بالا انتشار ویروس کاملا متوقف شد. هوای گرم‌تر، رطوبت بیشتری در خود نگه می‌دارد و این امر مانع از جا‌به‌جایی ویروس‌های موجود در هوا تا فواصل دور می‌شود. در شرایط مرطوب، قطرات مایع کوچک موجود در سرفه یا عطسه رطوبت بیشتری جذب می‌کنند و وزن آن‌ها زیاد می‌شود به‌طوری که نمی‌توانند در هوا جا‌به‌جا شوند و روی زمین می‌افتند.

مطالعات خارج آزمایشگاهی نیز نتایج مشابهی را نشان می‌دهند اگرچه در برخی از مناطق گرمسیری در جریان فصل بارندگی موارد علائم ویروس کرونا بیشتر از آنفلوانزا دیده می‌شود و شاید یکی از علت‌ها آن باشد که در این زمان‌ها نیز مردم در فضاهای بسته گرد هم می‌آیند.

دانشمندان چنین فرض می‌کنند که رطوبت کم که اغلب در زمستان دیده می‌شود، ممکن است عملکرد مخاط درون بینی را مختل کند. هوای سرد و خشک ممکن است موجب به وجود آمودن علائم ویروس کرونا شود که مخاط خشک‌تر شده و در به دام انداختن ویروس‌ها کارایی کمتری داشته باشد. 
ایان لیپکین، مدیر مرکز عفونت و ایمنی در دانشگاه کلمبیا درحال مطالعه‌ی علائم ویروس کرونا جدید است. او می‌گوید نور خورشید (که در زمستان کمتر است)، نیز می‌تواند به تخریب ویروس‌هایی که به سطوح منتقل شده‌اند، کمک کند و از شیوع آنفلوانزا جلوگیری کند.

ایان لیپکین می‌گوید:

نور فرابنفش موجب شکستن اسید نوکلئیک می‌شود. این نور تقریبا سطوح را استریل می‌کند. به‌طور‌کلی فضای بیرون به دلیلی وجود نور فرانبفش، تمیزتر از فضای داخل است.

نور فرابنفش چنان در کشتن ویروس‌ها و باکتری‌ها مؤثر است که اغلب در بیمارستان‌ها نیز برای استریل کردن تجهیزات از آن استفاده می‌شود.

coronavirus
تاثیر هوا بر کرونا

چطور می‌توانیم از خودمان در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم؟

بر اساس چیزی که تا این لحظه می‌دانیم، با رعایت نکات بهداشتی پیشگیری از آنفولانزا می‌توانید از خودتان در برابر ویروس کرونا هم محافظت کنید. این نکات شامل شستن دست‌ها، پوشاندن دهان هنگام عطسه و سرفه و دور ماندن از افراد بیمار است.

آرمان محمدی پور

بیش از 5 سال است که با وردپرس کار می کنم و در حوزه هایی چون سئو و محتوا سازی مطابق با الگوریتم های روز گوگل گام برداشتم و پس از آن شروع به یاد گیری روش های کسب درآمد آنلاین شدم به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دیجیتال مارکتینگ پرداختم. اکنون شروع به ساختن آموزش در تمامی زمینه های کسب و کار دیجیتال کرده ام و امید وارم این آموزش ها مورد قبول تمامی کاربران قرار گیرد.

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

لینک کوتاه :
0